BMETERS Polska w jesiennym wydaniu Biuletynu IK 2014

W najnowszym wydaniu Biuletynu IK nasz ekspert ds. Opomiarowania Mediów Adrzej Zych opowiada o plusach i minusach przewodowego oraz bezprzewodowego systemu opomiarowania mediów. Wybierając jeden z nich, warto kierować się charakterystyką nieruchomości, wówczas otrzymamy gwarancję poprawności odczytów i oszczędności czasu.


BMETERS HYDROLINK to nowoczesny system odczytu i ewidencji poboru wody z instalacji opartej na wodomierzach jednostrumieniowych typu GSD8-RFM, wielostrumieniowych typu GMDX-RFM oraz ciepłomierzach HYDROCAL, HYDROSPLIT. Rozwiązanie to pozwala na dwie możliwości transmisji:

  • radiową - bezprzewodową (Wireless Radio MBUS)
  • magistralową – przewodową (MBUS Line).

Oba warianty umożliwiają odczyt wszystkich urządzeń w jednym czasie, bez absorbowania użytkownika.

SYSTEM BEZPRZEWODOWY RADIOWY

Przeznaczony jest głównie do budownictwa wielorodzinnego i obiektów już istniejących, gdzie bez problemów możemy zamontować urządzenia. Jest odporny na akty wandalizmu (nie ma kabli). Pewnym minusem są jednak jego ograniczenia w zasięgu. Istnieje możliwość wydłużenia sygnału radiowego lub dostosowania radiowego systemu do przesyłu internetowego, jednak wymaga to doposażenia w koncentratory danych.  

Podstawowa architektura składa się z urządzenia pomiarowego (wodomierz, ciepłomierz) wyposażonego w moduł komunikacji radiowej oraz zestawu inkasenckiego, w skład którego wchodzi komputer przenośny, odbiornik RFM-RX2 oraz oprogramowanie HYDROLINK. Moduły radiowe zintegrowane są z wodomierzami i/lub ciepłomierzami z własnym zasilaniem bateryjnym. Licencja na odczyt jest bezterminowa, nie ma limitu obsługiwanych urządzeń, a aktualizacje programu HYDROLINK są bezpłatne – to ważne informacje z punktu widzenia użytkownika. W praktyce zarządca nieruchomości może obsługiwać jednym zestawem inkasenckim wiele budynków.

SYSTEM PRZEWODOWY

Stosuje się go przeważnie w budynkach biurowych, użyteczności publicznej i obiektach przemysłowych, gdzie najczęściej istnieje już infrastruktura kablowa sieci M-BUS. System ten zapewnia kompleksowe rozwiązania odczytu i ewidencji wskazań z urządzeń pomiarowych wyposażonych w wyjście impulsowe lub wyjście M-BUS.

Dzięki możliwości połączenia wielu urządzeń w jeden system oraz ich nawigacji poprzez jednostkę centralną, M-BUS daje praktycznie nieograniczone możliwości kontroli wszystkich urządzeń wchodzących w skład magistrali. System M-BUS charakteryzuje się architekturą trójpoziomową, składającą się z: konwerterów sygnału impuls/M-BUS (lub urządzenia pomiarowego wyposażonego w wewnętrzny moduł M-BUS), centrali głównej tzw. Mastera M-BUS oraz oprogramowania do odczytu wskazań.

Magistrala M-BUS daje przewagę nad systemami radiowymi, ponieważ nie ma narzuconego standardu protokołu komunikacyjnego. Oznacza to, że urządzenia różnych producentów mogą ze sobą współpracować w ramach tej samej magistrali  (przy systemie radiowym to na ogół niemożliwe).

System M-BUS daje też możliwość rozszerzenia magistrali dzięki sieci Ethernet/Internet. Jego ogromnym atutem jest również możliwość integracji z innymi systemami automatyki budynkowej, tzw. inteligentnymi domami (systemy LON, EIB/KNX itp.) czy systemem BMS za pomocą konwerterów sygnału oraz bramek magistralowych. Przy zastosowaniu wysokiej klasy centrali M-BUS’owych długość okablowania w magistrali może sięgać nawet 12 km, dodatkowo należy pamiętać o możliwości przesyłu sygnału przez Internet.

KTÓRY SYSTEM WYBRAĆ?

System należy dopasować do potrzeb zarządcy. System radiowy jest wygodniejszy w momencie instalacji, ale nie przewiduje powiązania z automatyką budynkową. Zestaw inkasencki możemy użytkować w wielu budynkach, a w przypadku sieci przewodowej centralka M-BUS przypisana jest do danej nieruchomości.

Cena przewodowego systemu M-BUS firmy BBMETERS może być wyższa od radiowego – np. cena modułu na wodomierz GSD8-RFM w systemie M-BUS typ RFM-MB1 wynosi 204,20 zł, a w systemie radiowym RFM-TX1.1 tylko 110,00 zł.

 

 

Zdjęcia

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.