FAQ

Podzielniki i rozliczanie

Najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania dotyczące podzielników kosztów ogrzewania i rozliczania zużytej energii cieplnej.

Jakie są prawne uwarunkowania montażu podzielników ciepła?

Montaż podzielników kosztów ogrzewania dopuszcza art. 45a ust. 8 ustawy Prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 roku (z późniejszymi zmianami). Zgodnie z tą regulacją, koszty ciepła mogą być rozliczanie przy wykorzystaniu wskazań ciepłomierzy, urządzeń wskaźnikowych (którymi są właśnie podzielniki ciepła), albo na podstawie powierzchni lub kubatury lokalu.

Kiedy można zamontować podzielnik ciepła? Jakie warunki musi spełniać budynek i grzejnik?

Instalacja centralnego ogrzewania w budynku musi pozwalać mieszkańcom na regulację dopływu ciepła w grzejnikach zamontowanych w lokalach mieszkalnych. Grzejniki muszą posiadać zawory termostatyczne, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie lub całkowite zamknięcie strumienia grzewczego. Podzielniki stosuje się przede wszystkim w budynkach z pionową instalacją CO, co uniemożliwia zastosowanie osobnego ciepłomierza dla każdego mieszkania.

Jak czytać wskazania podzielnika ciepła?

Podzielnik na wyświetlaczu w odstępie dziesięciosekundowym wyświetla pętle, która wskazuje zużycie w aktualnym okresie rozliczeniowym, zużycie za poprzedni okres rozliczeniowy , wskazanie średniej temperatury otoczenia za poprzedni okres rozliczeniowy, aktualną datę, datę końca okresu rozliczeniowego oraz sumę kontrolną (podaje się je w trakcie telefonicznego odczytu razem z numerem seryjnym podzielnika). Jak wyglądają poszczególne komunikaty wyjaśniamy na ilustracji poniżej.

 

Kategoria 2

Wstep do kategorii numer 2

Pytanie 2 - 1

Odpowiedz na pytanie 2 - 1

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, napisz do nas: biuro@bmeters.pl

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.