Izolacja rur i wodomierzy

Zarządcy budynków, a także właściciele domków jednorodzinnych mają obowiązek ochrony wodomierzy przed mrozem. Jeśli go nie dopełnią, a wodomierz zamarznie, zostaną obciążeni kosztami wymiany.


Zamarzają wodomierze, które znajdują się w nieogrzewanych pomieszczeniach: w garażu, piwnicy, klatce schodowej czy w pomieszczeniach gospodarczych.
- Problem dotyczy przede wszystkim właścicieli domków jednorodzinnych. Reklamacje od zarządców bloków są sporadyczne - przyznaje Jan Bejszer, dyrektor techniczny BMETERS.

Zamarznięcia bardzo często zdarzają się też w budynkach letniskowych. Jeśli opuszczamy daczę na kilka zimowych miesięcy, należy koniecznie zabezpieczyć ją przed zalaniem: zakręcić dopływ wody i spuścić wodę z instalacji, a następnie zaizolować wodomierz oraz rury wodociągowe.  

- Zdarza się, że klienci zgłaszają się do nas z reklamacją zamarzniętego wodomierza. Zamarznięcie powoduje rozsadzenie, deformację lub rozszczelnienie płyty uszczelniającej wodomierza, a to z kolei wyciek wody i zniszczenie liczydła  - mówi Jan Bejszer, dyrektor techniczny BMETERS. - Takie reklamacje oczywiście nie są uznawane. Klient musi ponieść koszt zakupu nowego urządzenia i jego instalacji.

To oznacza wydatek ok. 100-150 zł. Znacznie droższe może być usuwanie skutków wycieku wody przez uszkodzony wodomierz. Lepiej więc zadbać o to, by nie ponosić niepotrzebnych wydatków.

Pierwszy krok to zabezpieczenie przed mrozem pomieszczenia, w którym znajduje się wodomierz. Warto uszczelnić okna i drzwi, koniecznie naprawić ubytki w ścianach. Samo urządzenie można obudować styropianem, a także owinąć matą izolacyjną lub wełną mineralną, zostawiając okienko odczytowe na widoku. Zabezpieczyć trzeba także rury wodociągowe- można kupić do tego celu specjalne otuliny z pianki poliuretanowej.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wodomierz zamontować poza obrębem budynku - w studzience. Nie musi być ona ogrzewana,  a wodomierz mimo to będzie zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem ujemnej temperatury. Wystarczy zadbać, by umieścić go poniżej poziomu zamarzania gruntu. Dla poszczególnych regionów Polski poziom ten jest inny, więc koniecznie należy sprawdzić wymagania jeszcze przed przygotowaniem studzienki i instalacją wodomierza.

 

Foto.: Freeimages.com

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.