Oszczędzanie ciepła w budynkach wielolokalowych w świetle dyrektywy EED

Do końca grudnia 2016 r. wszystkie lokale w budynkach mieszkalnych (w tym także lokale użytkowe) mają zostać wyposażone w urządzenia do indywidualnego rozliczania ciepła i ciepłej wody – tak stanowi dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (tzw. EED – Energy Efficiency Directive).


Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej do zmniejszenia zużycia energii o ok. 20% do roku 2020. Cel ten ma zostać osiągnięty m.in. przez wprowadzenie powszechnego obowiązku indywidualnego rozliczania kosztów ciepła. W lokalach, w których istniejąca instalacja grzewcza nie pozwala na zainstalowanie ciepłomierzy, należy zamontować podzielniki kosztów ogrzewania.

Zapisy dyrektywy EED zakładają także rozliczanie kosztów ciepła w oparciu o realne zużycie co najmniej raz w roku, aby użytkownicy mieli wpływ i kontrolę nad domowym gospodarowaniem energią cieplną. Obowiązkowe ma być również  podawanie informacji o zużyciu dwa razy do roku lub częściej - w zależności od systemu rozliczeń wybranego przez odbiorcę. Co więcej – rachunki powinny być czytelne i zrozumiałe dla mieszkańca, zawierać porównanie aktualnego zużycia oraz jego kosztów z poprzednim okresem rozliczeniowym oraz informację o aktualnych cenach ciepła i taryfach rozliczeniowych.

Obecnie w Polsce nieopomiarowanych pozostaje ok. 2,5 mln mieszkań w budynkach wielolokalowych – te zaległości zarządcy będą musieli nadrobić w ciągu najbliższego roku. Urządzenia i technologie BMETERS umożliwiają spełnienie wszystkich wymogów opomiarowania nieruchomości wynikających z dyrektywy EED. Ciepłomierze i podzielniki kosztów ogrzewania firmy BMETERS stymulują energooszczędne zachowanie użytkowników oraz umożliwiają zarządcom wprowadzenie opłat odpowiednich do zużycia. Zaleca się zwłaszcza instalację urządzeń z możliwością zdalnego odczytu, pozwalających na odczytanie wartości wskazań bez konieczności obecności użytkownika lokalu, także w pomieszczeniach zamkniętych, domach i w trudno dostępnych miejscach. Odczyt nie wymaga już kilkudniowej pracy inkasenta chodzącego od mieszkania do mieszkania. W jednym momencie pewnie i bezbłędnie można sprawdzić stan wszystkich zarządzanych urządzeń –  co umożliwia rozliczenie ciepła w terminie dla wszystkich lokatorów i daje precyzyjny pomiar faktycznego zużycia w danym okresie. Uzupełniając system o koncentratory danych, możliwy jest również odczyt urządzeń radiowych przez Internet, co z nawiązką spełnia założenia dyrektywy EED o dostępie lokatorów do informacji o zużyciu ciepła.

Państwa członkowskie UE miały dostosować prawo krajowe do wymagań dyrektywy EED do 5 czerwca tego roku, na razie jednak prace nad nowymi przepisami opóźniają się, bo indywidualne opomiarowanie odbiorców energii cieplnej to nie jedyne unijne wymagania. Dyrektywa EED wymaga od państw członkowskich także wdrożenia kompleksowych metod zmniejszania zużycia energii. W praktyce będzie to oznaczało takie rozwiązania jak: ograniczenie zużycia energii poprzez wymianę starych instalacji grzewczych i skuteczniejsze izolowanie budynków, obowiązkowe audyty energetyczne w przemyśle, system certyfikacji dla dostawców energii czy obowiązkowe obniżenie strat związanych z przesyłem i dystrybucją dostawców energii. Według prognoz UE wprowadzenie założeń dyrektywy EED spowoduje zmniejszenie zużycia energii o ok. 8-9 TWh oraz redukcję emisji CO2 o ok. 2 mln ton –to dane w skali Polski, natomiast w skali UE zmniejszenie zużycia energii spadnie o ok.50-100 TWh,  a emisja CO2 o ok. 20 mln ton.

 

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.