Porównanie ciepłomierzy mechanicznych i ultradźwiękowych

Rosnąca popularność ciepłomierzy ultradźwiękowych przyczyniła się do postępujących obniżek cen tych urządzeń pomiarowych. Ultradźwiękowe liczniki ciepła są instalowane coraz częściej, dlatego też warto porównać zasadę ich działania z najbardziej rozpowszechnionymi na rynku ciepłomierzami mechanicznymi.


Ciepłomierze mechaniczne i ultradźwiękowe przeznaczone są do spełniania tej samej funkcji pomiarowej – służą do mierzenia ilości przepływającej energii cieplnej, a wyniki tegoż pomiaru (podawane w gigadżulach) stanowią podstawę do rozliczenia między odbiorcą a dostawcą ciepła.


- Obecnie obserwowany jest dalszy postęp w dziedzinie projektowania ciepłomierzy – wyjaśnia Jan Bejszer, dyrektor techniczny BMETERS Polska Sp. z o.o. – Nowoczesne urządzenia pomiaru przepływu energii cieplnej służą, z uwagi na wykorzystywanie układów elektronicznych, również jako sygnalizatory stanów awaryjnych instalacji cieplnej, a możliwość zdalnego odczytu danych umożliwia ich montaż w trudniej dostępnych miejscach, ponieważ inkasent nie musi już spisywać wyników pomiaru bezpośrednio z urządzenia.


W przypadku ciepłomierzy mechanicznych i ultradźwiękowych największą różnicę stanowi zastosowany w nich typ przetwornika, który determinuje zasadę działania urządzenia.

- Tradycyjny ciepłomierz mechaniczny wyposażony jest w przetwornik przepływu z wirnikiem, który wprawiany jest w ruch poprzez strumień przepływającej wody – wyjaśnia Jan Bejszer.

Ciepłomierz mechaniczny BMETERS Hydrocal-2


W przeciwieństwie do ciepłomierzy mechanicznych, ultradźwiękowy licznik ciepła nie posiada żadnych elementów ruchomych. Pomiar zużycia energii cieplnej zachodzi poprzez zmierzenie objętości przepłyniętej wody. Odbywa się to za pomocą dwóch głowic ultradźwiękowych, które jednocześnie wysyłają dwa sygnały: jeden skierowany jest zgodnie z przepływem wody, a drugi w stronę przeciwną. Następuje przeliczenie różnicy występującej między tymi sygnałami na prędkość i objętość wody.


Ciepłomierze mechaniczne wyróżnia najlepszy stosunek jakości do ceny i to on zapewnia tego rodzaju ciepłomierzom pozycję najczęściej wybieranego licznika ciepła, przy czym należy zwrócić uwagę, że koszt zakupu liczników ultradźwiękowych, jak już wspomniano, systematycznie spada, co skutkuje ich pomału rosnącą popularnością.


- Upowszechnienie urządzeń wykorzystujących technologię ultradźwiękową wynika z faktu, że ciepłomierz taki cechuje większa dokładność pomiarów od licznika mechanicznego, szczególnie w przypadku mniejszych przepływów, które zawsze występują w instalacji centralnego-ogrzewania. W przypadku ciepłomierzy mechanicznych mamy do czynienia ze stosunkowo niższą dynamiką pomiarów. Ponadto elementy ruchome ciepłomierza mechanicznego narażone są na wpływ zanieczyszczeń zawartych w wodzie, w rezultacie z czasem się zużywając, co również wpływa na błędy w pomiarze – wskazuje Jan Bejszer z BMETERS Polska.


Licznik ultradźwiękowy jest dokładniejszy od mechanicznego, a poza tym nie posiada żadnych ruchomych części, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem zanieczyszczeń w instalacji. . Warto przy tym pamiętać, że głowice ultradźwiękowe zamontowane w ciepłomierzach sonicznych narażone są jednak na to, iż nie będą zdatne do dalszej pracy po upływie dwóch okresów legalizacji. Wymiana tego elementu jest dość kosztowna. Nie da się także ukryć, że tradycyjny ciepłomierz mechaniczny wciąż ma przewagę nad ultradźwiękowym na płaszczyźnie ekonomicznej – jest po prosty tańszy w zakupie.


Do niedawna wskazywano na wyższość ultradźwiękowych mierników ciepła, gdyż nie można było wpłynąć na ich pracę, a w przypadku urządzeń mechanicznych było to możliwe z uwagi ich konstrukcję. To już jednak że przeszłość. Wnowoczesnych ciepłomierzach mechanicznych wykorzystywana jest technologia ograniczająca np. wykorzystanie magnesu neodymowego do zatrzymania pracy licznika poprzez wytworzenie silnego pola elektromagnetycznego. W urządzeniach BMETERS stosowane są bezmagnesowe sprzęgła transmisji obrotów wirnika oparte na indukcji magnetycznej, co uniemożliwia zakłócenie działania licznika w opisany sposób. Innymi słowy, obecnie zarówno liczniki soniczne, jak i mechaniczne odporne są na wszelkie próby manipulowania ich wskazaniami.

 

 

Ciepłomierz ultradźwiękowy BMETERS HydroSonic

Do zalet ciepłomierzy ultradźwiękowych należy zaliczyć możliwość montażu ich w dowolnej pozycji; w przypadku liczników mechanicznych instalacja w pionie może obniżyć dokładność pomiarów.


- Technologia ultradźwiękowa zapewnia najwyższą dokładność pomiaru zużycia ciepła, a brak części ruchomych powoduje, że ciepłomierz ultradźwiękowy zużywa się znacznie wolniej. Problemem może być jednak wysoki koszt wymiany głowicy ultradźwiękowej po pięcioletnim okresie legalizacji. Urządzenia mechaniczne natomiast w dalszym ciągu górują nad ultradźwiękowymi przystępną ceną oraz niższymi cenami napraw części ruchomych. Zarówno ultradźwiękowy, jak i mechaniczny licznik ciepła wykorzystują rozwiązania technologiczne uniemożliwiające zakłócenie ich pracy celem wpływania na wskazania – podsumowuje Jan Bejszer, dyrektor techniczny BMETERS Polska.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.