Rekomendacja ITB dla podzielników BMETERS

Podzielniki kosztów ogrzewania HYDROCLIMA-RFM i HYDROCLIMA-OPTO firmy BMETERS, otrzymały właśnie Rekomendaję Techniczną od Instytutu Techniki Budowlanej ITB. To jak dotąd pierwsza i jedyna firma w Polsce, której produkty w zakresie rozliczania kosztów są rekomendowane przez Państwową Jednostkę Badawczą.


Celem badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w Instytucie Techniki Budowlanej jest zapewnienie jakości polskiego budownictwa oraz ochrona interesów użytkowników obiektów budowlanych. Dlatego też Rekomendacja Techniczna uzyskana od ITB w zakresie rozliczania kosztów ogrzewania, może stanowić dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i zarządców, podstawę wyboru prawidłowego sposobu rozliczania tych kosztów, przy pomocy najdokładniej przebadanych podzielników na rynku. Jest również potwierdzeniem zgodności z normą PN-EN 834 określoną w certyfikacie C3.02 2013 akredytowanego laboratorium badawczego WTP Berlin.

- Firma BMETERS jako pierwsza zgłosiła się do Insytutu Techniki Budowlanej o udzielenie Rekomendacji Technicznej, dotyczącej podzielników kosztów ogrzewania oraz przynależnego im systemu podziału kosztów ogrzewania w budynkach wielolokalowych. Firma przedstawiła wyniki dotychczasowych badań, a następnie rozpoczęła się procedura współpracy z pracownią merytoryczną i działem wydającym rekomendację techniczną. W Instytucie Techniki Budowlanej przeprowadzono badania kontrolne, które potwierdziły prawidłowość działania urządzeń zgodnie z zalożeniamimówi Marek Płuciennik, który w Intytucie Techniki Budowlanej zajmował sie problematyką rozliczania kosztów ogrzewania.

Oprócz rekomendacji podzielników, firma BMETERS otrzymała również rekomendację sposobu rozliczania kosztów zużycia ciepła, który w pełni spełnia warunki polskiego budownictwa. System może uwzględniać w podziale kosztów wykorzystanie temperatur otoczenia w lokalach obok standardowego naliczania jednostek. Jednocześnie pozwala na wykonanie pełnej analizy sposobu wykorzystywania ogrzewania w każdym mieszkaniu, zarówno na podstawie danych uzyskanych z podzielników, jak i porównań kosztów realizowanych przez program rozliczeniowy.

- Proponowany sposób rozliczeń jest bardzo precyzyjny i przede wszystkim sprawiedliwy, ponieważ uzupełniamy go o koszt rozliczany na podstawie średniej temperatury lokalu, która stanowi składową kosztów zmiennych razem z jednostkami. W praktyce powodem zastosowania takiej metody rozliczenia jest fakt, że ciepło dostarczone do budynku jest zawsze pobierane przez wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, czy dany lokator grzeje mocniej lub słabiej. Ciepło przenika przez ściany z lokali cieplejszych do chłodniejszych, dlatego w standardowym rozliczeniu lokatorzy z wyłączonymi grzejnikami zapłacą jedynie z tytułu kosztów stałych choć z dostarczonego ciepła korzystają. Analogicznie mieszkańcy, którzy włączają ogrzewanie, zapłacą stosunkowo więcej, bo ciepło które generują, częściowo jest zużywane na ogrzanie sąsiada z wyłączonymi grzejnikami. Sposób ten powoduje ogromne różnice w kosztach na koniec okresu rozliczeniowego, stąd dobrze jest uwzględnić rozliczenie części kosztów na podstawie średnich temperatur lokalutłumaczy Jan Bejszer, kierownik działu technicznego w firmie BMETERS.

Stosowanie rekomendowanego rozliczenia uzupełnionego o rejestrację średniej temperatury otoczenia, nie powoduje tak wielkich różnic w kosztach końcowychdodaje Bejszer. 

Do grupy podzielników kosztów ogrzewania BMETERS, które otrzymały Rekomendację Techniczną przez Państwową Jednostkę Badawczą, należą podzielniki HYDROCLIMA–OPTO z transmisją danych poprzez złącze optyczne oraz HYDROCLIMA–RFM wyposażony dodatkowo w moduł radiowy. Urządzenia mierzą temperaturę powierzchni grzejnika oraz obliczają temperaturę pomieszczenia przy użyciu dwóch precyzyjnych czujników. Mają możliwość rejestracji średniej temperatury otoczenia, co pomaga uwzględnić wpływ przenikania ciepła między sąsiadującymi lokalami.

Wszystkie podzielniki kosztów ogrzewania firmy BMETERS zaprojektowano i wyprodukowano w Polsce. Urządzenia  dostosowane są do warunków polskiego budownictwa oraz są zgodne z normą PN-EN 834. Posiadają również trwale zamkniętą obudowę już od chwili opuszczenia taśmy produkcyjnej. Eliminuje to przypadki potencjalnej ingerencji w elementy wewnętrzne podzielnika podczas montażu, mogącej wpływać na dokładność wskazania pomiaru. Duże możliwości naszych urządzeń, mnogość rejestrowanych danych oraz radiowy sposób odczytu (HYDROCLIMA–RFM) w połączeniu z możliwością odczytu przez złącze optyczne, umiejscawiają je w gronie ścisłej czołówki podzielników ciepła na rynku.

 

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.