Różnice w odczycie. Co może zrobić zarządca?

Różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy w mieszkaniach lokatorów są nie do uniknięcia. Skąd się biorą i jak można je zmniejszyć?


Każdy wodomierz ma granicę dopuszczalnego błędu. Porównując sumę kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset odczytów pojedynczych wodomierzy mieszkaniowych z odczytem wodomierza głównego zainstalowanego na przyłączu do budynku nie mamy szans uzyskać jednolitego wyniku. Z wyliczeń teoretycznych wynika, że  różnica między odczytami może sięgnąć 10 procent, ale wpływ warunków instalacyjnych może tę różnicę zwiększyć.

Duże różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy mieszkaniowych mogą być efektem następujących warunków instalacyjnych:

  • przewymiarowania instalacji – bardzo często stosowane urządzenia pomiarowe są za duże w stosunku do rzeczywistych warunków (przepływów) istniejących na instalacji. Przy niskiej częstotliwości cyrkulacji wody w obiegu rzeczywisty przepływ może być niższy od przepływu minimalnego, wymaganego do prawidłowego działania wodomierza.   
  • niedostosowanej pozycji montażu wodomierza – w przypadku instalacji standardowego wodomierza w pionie, klasa wodomierza spada do klasy R50 (klasa A), a minimalny przepływ do 50 l/h.
  • różnicy w klasach dokładności pomiaru między wodomierzami – jeżeli wodomierz główny wykonany jest w klasie dokładności R160 (klasa C), a wodomierze mieszkaniowe są klasy R100- H/R50-V (B-H/A-V) i do tego zamontowane w pionie (czyli otrzymują klasę R50 (klasa A)) różnice w bilansie wody będą wyraźne.
  • potencjalnych prób manipulacji ze strony lokatorów – np. przykładania magnesu albo przepychania wodą zimną wodomierza wody ciepłej.
  • przecieków w instalacjach –spowodowanych czynnikami technicznymi lub wypływem wody poniżej progu rozruchowego wodomierza (np. poprzez dławienie zaworu spłuczki lub przepuszczanie uszczelek przy nocnym wzroście ciśnienia w instalacji).  
  • niejednoczesności odczytów wodomierzy - aby rozbieżność w bilansowaniu wody była jak najmniejsza warto zastosować radiowy system zdalnego odczytu. To rozwiązanie, które umożliwia jednoczesny odczyt wszystkich wodomierzy (lokalowych i głównych) w jednym czasie, bez konieczności wchodzenia do mieszkań. A dodatkowo daje możliwość wykrycia manipulacji takich jak przyłożenie magnesu neodymowego, przepływ wsteczny, demontaż modułu, wycieki na instalacji wewnętrznej i innych.
  • stosowanie ryczałtu przy braku odczytu wodomierza w mieszkaniu.
  • zaokrąglenie odczytu do pełnych m3 (ma znaczenie przy niewielkim poborze wody).
  • montaż wodomierza mieszkaniowego (montaż pionowy zamiast poziomego powoduje obniżenie dokładności wskazań)
  • użycie spłuczek ciśnieniowych (powodują „zrywanie” sprzęgła magnetycznego wodomierza, pomiar zostaje zafałszowany nawet o 50%
  • zapowietrzenie instalacji – uderzenie hydrauliczne jest możliwe po każdorazowej awarii na sieci zewnętrznej, szczególnie gdy wodomierz zainstalowany jest w najwyższym punkcie instalacji.
  • „przebicie” ciepłej lub zimnej wody przy zastosowaniu baterii mieszalnikowych (należy zastosować zawory zwrotne na cyrkulacji cieplej wody).
  • zanik ciśnienia dyspozycyjnego spowodowany zdławieniem zaworu przed wodomierzem, zanieczyszczoną, zamuloną instalacją wewnętrzną w budynku, szczególnie w mieszkaniach na „kolankach” o małych przekrojach),zanieczyszczoną wężownicą w piecykach gazowych, zabrudzonymi sitkami wylewek w bateriach punktów czerpalnych wody.


Wspólnota mieszkaniowa musi zawsze rozliczać się według wskazań wodomierza głównego. W celu sprawdzenia poprawności działania wodomierzy w budynku istnieje możliwość instalacji wodomierzy kontrolnych zaraz za wodomierzami głównymi. Muszą one być tej samej klasy dokładności co wodomierze główne.

Wodomierz główny najlepiej jest dobrać na podstawie określonej charakterystyki zużycia wody w budynku. W tym celu montuje się rejestrator przepływu, który monitoruje zużycie wody w budynku przez pewien czas (do decyzji zarządcy jaki). Im dłuższy czas rejestracji, tym dokładniejsze będzie odzwierciedlenie rzeczywistego zużycia wody. Rejestrator ten podłączony jest do wodomierza impulsowego, który wmontowuje się w instalację zasilającą budynek w wodę.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.