Czym jest standard Open Metering System dla urządzeń pomiarowych?

Standard OMS – Open Metering System – został opracowany w Niemczech. Działający na tamtejszym rynku dostawcy mediów komunalnych niejednokrotnie zajmują się dystrybucją więcej niż jednego ich rodzaju. Zrodziło to potrzebę opracowania jednolitego, niezależnego standardu komunikacji dla użytkowanych urządzeń pomiarowych i służących do ich odczytu.


Mówiąc o miernikach w standardzie OMS nie mamy na myśli całkowicie nowego typu urządzenia pomiarowego, którego instalacja wiąże się ze skomplikowanych wdrożeniem lub koniecznością zastosowania nowej procedury odczytu. - Z perspektywy użytkownika ciepłomierza lub wodomierza, urządzenia pomiarowe działające w oparciu o standard OMS nie różnią się od innych mierników. Odczyt danych o zużyciu odbywa się w takim sam sposób – wyjaśnia Jan Bejszer, dyrektor techniczny BMETERS Polska.


Różnica opiera się na zastosowanej architekturze przesyłu odczytywanych danych. Open Metering System stanowi jednolitą specyfikację, opartą na europejskiej normie EN 13757. Opracowano ją na życzenie niemieckich dystrybutorów usług komunalnych, którzy wystąpili z taką inicjatywą w odpowiedzi na unijne plany budowy inteligentnej sieci elektroenergetycznej (smart grid) z wykorzystaniem technologii smart metering – inteligentnych liczników. Wdrożenie urządzeń OMS umożliwi powstanie smart grids w Europie, a to przełoży się na ograniczenie zużycia energii oraz pozwoli zwiększyć integrację sieci elektroenergetycznych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Pierwsze prace nad opracowaniem nowej specyfikacji rozpoczęły się w maju 2007 roku.


Twórcom OMS przyświecało stworzenie specyfikacji przesyłu odczytywanych danych, która umożliwiałaby wykorzystanie tego samego urządzenia do odczytu mierników różnych mediów lub tego samego medium o odmiennej charakterystyce (np. różne typy gazu: gaz naturalny, biogaz etc.).


Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ mierniki OMS komunikują się ze sprzętem do odczytu tym samym językiem. To przekłada się na wysoki poziom interoperacyjności oraz kompatybilności (w gospodarstwie domowym można zamontować liczniki wody, ciepła, gazu i prądu różnych producentów, ale jeśli wszystkie będą wykorzystywać standard OMS – odczyt danych przez administratora będzie możliwy w uproszczony sposób , za pomocą tych samych narzędzi co pozwoli na obniżenie kosztów obsługi.


Specyfikacja Open Metering System to także idea skutecznego zwiększenia poziomu zabezpieczenia przesyłanych danych. OMS wykorzystuje szyfrowanie AES128. Każde urządzenie posiada indywidualny klucz szyfrowania, bez którego nie będzie możliwe odczytanie danych - złamanie kodowania jest w praktyce niemożliwe. Dlatego też właściciele urządzeń pomiarowych mogą być spokojni, że odczyty wskazań zużycia rozliczanego przez nich mediów nie trafią w niepowołane ręce.


- Rozwój standardu Open Metering System wspierają producenci urządzeń pomiarowych, zrzeszeni w organizację OMS-Group. Należy do niej również firma BMETERS, która w swojej ofercie posiada linię produktów opracowanych zgodnie ze specyfikacją OMS – mówi Jan Bejszer z polskiego oddziału BMETERS.


Działające w oparciu o standard Open Metering System urządzenia pomiarowe zostały opracowane zgodnie z unijnymi wymogami i stworzone z myślą o przyszłych kierunkach rozwoju europejskich sieci inteligentnych mierników energii, wody, ciepła i gazu. Oznacza to, że stanowią inwestycję na wiele lat.

Foto.: OMS-Group

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.