Oszczędzanie ciepła nie jest trudne

W sezonie grzewczym opłaty za ogrzewanie mogą stanowić do 70 proc. całkowitych kosztów utrzymania mieszkania. Stosowanie się do kilku prostych porad pozwala jednak wydanie ograniczyć zużycie ciepła, a tym samym – zaoszczędzić, w ogóle przy tym nie marznąć.


Po pierwsze, od czasu do czasu trzeba kontrolować wskazania ciepłomierze lub – w mieszkaniach w budynkach wielolokalowych – podzielnika ciepła. Znając ilość zużytej energii cieplnej w poprzednim sezonie (podana jest na druku rozliczenia i wyświetlaczu podzielnika) można na bieżąco porównywać ją z aktualnym zużyciem. Będzie wtedy jasne, czy należy przedsięwziąć kroki mające na celu jego ograniczenie zużycia.


Po drugie, wietrzenie mieszkania powinno odbywać się metodą „raz, a dobrze”. Innymi słowy należy szeroko otworzyć okno i pozwolić na wymianę powietrza przez 5 do 10 minut. Lokal skutecznie się przewietrzy, ale ściany i meble nie ulegną wychłodzeniu. Oczywiście przed rozpoczęciem wietrzenia, koniecznie trzeba zakręcić grzejniki. Trzeba zwracać uwagę, aby temperatura mieszkania nie spadła poniżej 15 stopni Celsjusza, bo wtedy ponowne dogrzanie pomieszczeń do temperatury zapewniającej uczucie komfortu potrwa dłuższy czas, a tym samym wzrośnie zużycie. Należy także pamiętać o odpowietrzanie kaloryferów, jeśli zajdzie taka potrzeba (część grzejnika będzie ciepła, a reszta zimna, przy jednoczesnym dźwięku bulgotania).


Po trzecie, powinno się pamiętać, aby przykręcać (ale nie zakręcać) ogrzewanie w pokojach, w których przed dłuższy czasem nie ma żadnego z domowników. To samo powinno robić się na noc. Regulowanie temperatury w ciągu dnia pozwala na zaoszczędzenie nawet do ok. 30 proc. kosztów ciepła.


Po czwarte, warto zadbać o uszczelnienie okien przy pomocy gumowych uszczelek (do nabycia w marketach budowlanych). Jeżeli okna wciąż przepuszczają powietrze z zewnątrz, nawet po montażu uszczelek, warto rozważyć ich wymianę na nowe. Pianką lub silikonem trzeba też uszczelnić otwory w ścianie budynku (np. wywiercone pod przewody antenowe).


Po piąte, w ciągu dnia okna nie powinny być zasłonięte roletami i zasłonami, aby do środka wpadało ciepło wraz z promieniami słonecznymi. Po zmroku okna należy już zasłonić, aby „uwięzić” w pokoju zgromadzone w nim w ciągu dnia ciepło.


Po szóste, zasłony okienne nie powinny być dłuższe niż do parapetu. W przeciwnym razie zasłonią też grzejnik, co niekorzystnie wpłynie na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Z tego samego powodu powinno się unikać ukrywania kaloryferów pod szafkami lub drewnianymi zabudowami, które wciąż jeszcze spotyka się w starym budownictwie.


Foto.: Pixabay

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.