Podzielniki BMETERS gwarantują prawidłowe rozliczenia kosztów zużycia energii w budownictwie wielolokalowym
Podzielnik jest obecnie najlepiej dostosowanym urządzeniem pozwalającym na prawidłowe i sprawiedliwe rozliczenie kosztów ogrzewania. Jest również jednym ze sposobów na rozliczanie indywidualnych kosztów ciepła określonym przez polskie prawo oraz przez wprowadzoną w bieżącym roku dyrektywę efektywności energetycznej (EED). Artykuł ukazał się w kwietniowym numerze pisma "Administrator".
Ustawa Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 ze zm.) wprowadza istotne dla obiorców ciepła zasady (art. 45a). Rozliczając koszty ciepła za ogrzewanie, właściciel lub zarządca powinien zastosować właściwą metodę wykorzystującą do tego celu ciepłomierze, podzielniki kosztów ogrzewania lub powierzchnię albo kubaturę lokali dokonując wyboru zgodnie z art. 45a ust. 8.
Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego musi mieć na uwadze zapisy us.9, art. 45a mówiące o tym, że każda z wybranych metod powinna zapewniać prawidłowe warunki eksploatacji budynku określone w Prawie budowlanym. Powinna również uwzględniać współczynniki wyrównawcze, stymulować energooszczędne zachowania użytkowników lokali oraz zapewniać ponoszenie opłat za ciepło odpowiednio do zużycia. Dwa ostatnie wymogi ustawy wskazują jednoznacznie, że metoda wykorzystująca powierzchnię lub kubaturę ich nie spełnia, a przepisy dopuszczają tę metodę jedynie wówczas, gdy rozliczanie kosztów ogrzewania w sposób zależny od zużycia ciepła nie jest możliwe z przyczyn technicznych. Nie ma w związku z tym mowy o dowolności wyboru pomiędzy zastosowaniem urządzeń opomiarowania ciepła albo rezygnacją z nich. Prawo budowlane §135 stanowi również, że instalacja grzewcza powinna posiadać, m.in. urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych lokali w budynku. Zarówno zatem Prawo budowlane jak i Prawo energetyczne nakłada na zarządców nieruchomości przymus instalacji ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania w lokalach mieszkalnych.
Dyrektywa efektywności energetycznej a obowiązek opomiarowania ciepła
Wprowadzona w 2016 roku i implementowana w polskim prawie dyrektywa efektywności energetycznej (EED), której muszą się podporządkować wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, wprowadza obowiązek opomiarowania ciepła za pomocą ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania. Zgodnie z wymogami dyrektywy, państwa członkowskie muszą dostosować prawo krajowe i do dnia 31 grudnia 2016 roku wprowadzić indywidualne opomiarowanie ciepła w lokalach mieszkalnych. Jednocześnie projekt nowelizacji Prawa energetycznego zawiera istotną poprawkę w ust. 9, art. 45a, która wymaga uwzględniania ilości ciepła dostarczonego do lokalu z pionów grzewczych lub przenikania między lokalami oszacowanego ciepła, w szczególności na podstawie rejestracji temperatury powietrza w lokalu.
Lokator nie musi znać wymienionych wyżej przepisów prawa. Dokumentem regulującym wszystkie sprawy związane z rozliczaniem kosztów ciepła jest regulamin rozliczeń. Do jego opracowania i wdrożenia zobowiązuje Prawo energetyczne (art. 45, ust. 10). Doświadczenie kilkunastu lat funkcjonowania systemów indywidualnych rozliczeń kosztów ciepła wskazuje,, że nie jest to dla zarządców budynku łatwe zadanie. Z pomocą wyszedł Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie opracowując rekomendację RT ITB-1265/2013 systemu indywidualnego rozliczania kosztów dostosowanego do warunków polskiego budownictwa. Określono w niej zasady kosztów ogrzewania przy użyciu podzielników z możliwością uwzględniania rejestracji średniej temperatury ogrzewanego pomieszczenia. Zaproponowano właściwe podziały kosztów uwzględniających przenikanie ciepła przez przegrody budowlane oraz warunki konieczne do spełnienia przed wprowadzeniem opomiarowania ciepła. Instytut Techniki Budowlanej określił również wzorcowy regulamin rozliczeń i zarekomendował podzielnik kosztów ogrzewania BMETERS, który spełnia wszystkie wymogi określone obowiązującymi przepisami. Dodatkowo podzielniki zostały odpowiednio przebadane w wyniku czego ITB, jako jedyna państwowa instytucja w Polsce, świadczy usługę weryfikacji prawidłowości naliczania podzielników BMETERS. Jest to jedyny podzielnik na polskim rynku, którego użytkownicy mogą poddać kontroli przez niezależną jednostkę badawczą. W każdym innym wypadku konieczne jest zwrócenie się o pomoc do producenta lub firmy rozliczeniowej.
Wynika to z odmiennego od reszty producentów podejścia firmy BMETERS do urządzenia jakim jest podzielnik kosztów ogrzewania. Z racji ponad 25-letniego doświadczenia w projektowaniu i sprzedaży urządzeń pomiarowych również podzielnik został potraktowany jak urządzenie pomiarowe, mimo że faktycznie nie istnieją przepisy kwalifikujące je jako mierniki. Podzielnik w istocie jest miernikiem temperatury w czasie. Ma za zadanie mierzyć temperaturę grzejnika i wyliczać temperaturę otoczenia zgodnie z wytycznymi normy PN-EN 834. Powinien to robić jak najdokładniej i w sposób powtarzalny. Nie istnieją wobec tego żadne przeciwwskazania, by postępować z podzielnikami według zasad dotyczących produkcji, kontroli i wprowadzania na rynek urządzeń pomiarowych. I takie też podejście charakteryzuje firmę BMETERS.
Podzielnik BMETERS jako miernik temperatury zgodnie z normą PN-EN 834
Konstrukcja i oprogramowanie podzielników BMETERS są wynikiem pracy polskich specjalistów z dziedziny elektroniki, informatyki, ciepłownictwa i osób związanych z branżą rozliczania kosztów ogrzewania w polskim budownictwie wielolokalowym. Podczas prac projektowych wzięto pod uwagę efekty ostatnich osiągnięć naukowych, doświadczenia polskich firm rozliczeniowych oraz postulaty lokatorów oraz właścicieli i zarządców budynków.
Analogicznie do zdefiniowanych prawnie urządzeń pomiarowych, podzielniki przeszły certyfikację w jednostce certyfikującej WTP Berlin na zgodność z normą PN-EN 834. Dzięki temu potwierdzono prawidłowość pomiaru temperatur oraz naliczania jednostek zgodnie z charakterystyką oddawania ciepła przez grzejnik w danej chwili, a także w granicach dopuszczalnych błędów. Zweryfikowano określoną w normie budowę oraz sposób montażu.
W kwestii bezpieczeństwa urządzeń podzielniki, identycznie jak inne urządzenia pomiarowe, są badane biorąc pod uwagę zgodność z normami kompatybilności elektromagnetycznej, transmisji radiowej i bezpieczeństwa urządzeń techniki informatycznej. Przechodzą więc identyczne testy przed wprowadzeniem na rynek jak urządzenia pomiarowe. Na etapie produkcji prowadzona jest trzyetapowa kontrola każdej sztuki pod względem prawidłowości działania, pomiaru temperatur, naliczania czasu oraz prawidłowości naliczania jednostek. W związku z tym każdy podzielnik BMETERS gwarantuje prawidłowy i obarczony minimalnym, mieszczącym się w dopuszczalnych przez normę PN-EN 834 granicach błędem pomiaru temperatur i naliczania jednostek. Cały proces, od zaprojektowania aż po montaż urządzenia na grzejniku, przeprowadzany jest zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. W związku z tym BMETERS traktuje podzielniki jak inne urządzenia pomiarowe, mimo braku ich kwalifikacji w polskim prawie jako urządzenia pomiarowego.
Podzielniki spełniają wszystkie wymogi Prawa energetycznego i dyrektywy EED
Zgodnie z wymaganiami Prawa energetycznego, zastosowany system indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania powinien zapewniać ponoszenie opłat za ciepło odpowiednio do zużycia i stymulować energooszczędne zachowania lokatorów. Podzielniki BMETERS oferują unikalne funkcje przydatne w systemie podziału kosztów, które obejmują m.in. średnią temperaturę pomieszczenia i grzejnika w okresie grzewczym, rejestrację przedziałów temperatur grzejnika i otoczenia w różnych zakresach, pomiar temperatury otoczenia z sygnalizacją temperatury niższej niż 16°C (lokale nadmiernie chłodzone). Funkcje te spełniają wszystkie wymogi jakie Prawo energetyczne i dyrektywa efektywności energetycznej EED narzuca właścicielom i zarządcom budynków. Pozwalają na uwzględnienie w rozliczeniu kosztów całkowitych ciepła przenikającego przez przegrody budowlane i to emitowane przez piony grzewcze, których nie uwzględniają nawet ciepłomierze, mimo klasyfikacji ich jako urządzenia pomiarowe. Zapewniają największą na rynku ilość rejestrowanych danych pozwalających zweryfikować prawidłowość wyliczonych jednostek, określić sposób i intensywność wykorzystania grzejników czy uwzględnić komfort cieplny lokatorów, osiągany dzięki ciepłu emitowanemu przez grzejniki, piony grzewcze i lokale sąsiednie. Daje to możliwość stworzenia i wdrożenia takiego regulaminu rozliczeń, w którym określony stosunek podziału kosztów całkowitych na stałe i zmienne będzie zarówno stymulował energooszczędne zachowanie lokatorów jak i pozwalał na unikanie sytuacji nadmiernych różnic w saldach rachunków za ogrzewanie w różnych lokalach. Te zaś spotykane są często w przypadku rozliczeń kosztów opartych o nieprawidłowy regulamin rozliczeń lub podzielniki czy ciepłomierze nieuwzględniające temperatury pomieszczenia.
Urządzenia BMETERS gwarantują prawidłowe rozliczenia kosztów zużycia energii w budownictwie wielolokalowym
Prawdą jest, że w polskim prawie mało dokładnie określone są zasady rozliczania kosztów ciepła. Dotyczy to jednak zarówno rozliczania przy wykorzystaniu ciepłomierzy, jak i podzielników. Warto również wiedzieć, że choć dopuszczone prawnie rozliczanie wyłącznie na podstawie powierzchni lub kubatury, nie spełnia wszystkich wymogów Prawa energetycznego. Zmienić ma to dopiero nowelizacja ustawy dostosowująca zapisy do wymogów dyrektywy EED, nakazującej indywidualne opomiarowanie ciepła.
Podzielniki nie są objęte obowiązkiem prawnej kontroli metrologicznej, która prowadziłaby do ujednolicenia sposobu naliczania jednostek, będących określonymi wielkościami fizycznymi. Mimo to podzielnik, przy obecnym stanie prawnym i obowiązujących wymaganiach Prawa energetycznego, jest najlepiej dostosowanym urządzeniem pozwalającym na prawidłowe i sprawiedliwe rozliczenie kosztów ogrzewania. Dodając do tego mnogość rejestrowanych danych dodatkowych, ułatwiających weryfikację prawidłowości określonych kosztów na rachunku oraz fakt wnikliwej kontroli podzielników BMETERS adekwatnie do urządzeń pomiarowych oraz zgodnie z obowiązującymi normami, podzielniki są urządzeniami, które gwarantują prawidłowe rozliczenia kosztów zużycia energii w budownictwie wielolokalowym.
Ogólna charakterystyka podzielników BMETERS:
- budowa, dokładność i sposób montażu zgodny z normą PN-EN 834,
- rejestracja temperatur otoczenia uwzględniającą ciepło emitowane przez piony i lokale sąsiednie
- rejestracja zakresów temperatur otoczenia i grzejnika
- średnie miesięczne temperatury otoczenia i grzejnika
- żywotność baterii 15 lat
- radiowy system transmisji danych
- podzielnik i system rozliczania kosztów rekomendowany przez Instytut Techniki Budowlanej
Jan Bejszer, Dyrektor Techniczny BMETERS Polska
Artykuł ukazał się w kwietniowym numerze pisma "Administrator".