Warunki i sposoby zabudowy ciepłomierzy

Prawidłowy montaż ciepłomierza to klucz do sukcesu. Dobrze zainstalowane urządzenie jest precyzyjne, niemal bezawaryjne i nie wymaga regulacji i konserwacji.


Zapisy europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej nakazują rozliczanie kosztów ciepła i ciepłej wody użytkowej na podstawie rzeczywistego zużycia. Dlatego w nowych budynkach instalacje C.O. projektuje się w taki sposób, żeby można było kontrolować zużycie ciepła za pomocą ciepłomierzy. To one dostarczają najbardziej precyzyjnych danych.

Etap projektu
To, jaki ciepłomierz zostanie zamontowany na danej instalacji, ustala projektant. Wiele zależy od tego, jaki jest rodzaj instalacji: (jedno, dwururowa, podłogowa), z jakich materiałów jest wykonana, jaka jest jej termoizolacja oraz jakie wymienniki ciepła zastosowano.
O tym, jaki ciepłomierz sprawdzi się w danych warunkach najlepiej decydują: przepływ nominalny, średnica i straty ciśnień.

Etap zakupu
Do obowiązków zarządcy należy późniejszy wybór ciepłomierzy w określonych przez projektanta ramach. Zarówno podczas pierwszej instalacji jak i wymiany ciepłomierzy ważną rolę odgrywają takie parametry jak dynamika przepływu, klasa dokładności oraz sposób pomiaru przepływu.
Zarządcy coraz częściej zwracają uwagę na „inteligencję” urządzenia, bo to ona decyduje o komforcie ich pracy. Nowoczesny ciepłomierz powinien przede wszystkim umożliwiać zdalny odczyt w dowolnym momencie wybranym przez inkasenta, alarmować o błędach w pracy, uszkodzeniach czy problemach z dystrybucją ciepła i archiwizować wskazania zużycia ciepła/chłodu z konkretnymi datami.

Etap montażu
Aby ciepłomierz pełnił te wszechstronne funkcje, bardzo ważny jest jego poprawny montaż. O czym warto pamiętać?

  • Ciepłomierz powinien znajdować się w miejscu umożliwiającym swobodny dostęp i dokonanie odczytu. Nie powinien być narażony na uderzenia czy wibracje mechaniczne oraz na działanie pola elektromagnetycznego (np. sąsiedztwo silników czy transformatorów). Te czynniki mogą spowodować uszkodzenie ciepłomierza.
  • Przetwornik przepływu może być zamontowany w rurociągu powrotnym lub zasilającym, zgodnie z wymaganiami danego rodzaju ciepłomierza, w odpowiedniej, wskazanej w instrukcji pozycji (poziomo lub pionowo). Dobrze jest przed i za nim założyć armaturę odcinającą. Będzie stanowić ułatwienie podczas przyszłej wymiany przetwornika.
  • Warto również instalować filtry przed przetwornikiem. Duża zawartość jonów wapnia i magnezu, rdzy i kamienia w wodzie może skrócić czas pracy przetwornika.
  • Czujniki temperatury instaluje się w kierunku przeciwnym lub prostopadłym do kierunku przepływu. Zgodnie z przepisami jeśli średnica nominalna rurociągu to DN 25 lub mniej czujniki powinny być zamontowane bezpośrednio w rurociągach. Jeżeli średnica rur jest większa, stosuje się specjalne tuleje immersyjne.
  • Czujniki temperatury montuje się symetrycznie w stosunku do osi przewodu, identycznie dla przewodów zasilającego i powrotnego. Dzięki temu osiąga się najlepszą dokładność pomiaru różnicy temperatur.
  • Nie wolno skracać ani przedłużać przewodów łączących czujniki temperatury z przelicznikiem.
  • Po zakończeniu montażu urządzenie zabezpiecza się plombą. Plomba musi pozostać nienaruszona, jej uszkodzenia powodują utratę świadectwa legalizacji.
  • Wymianę ciepłomierza warto potraktować jako okazję do wymiany uszczelek.
Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.