Podzielniki

Najczęściej zadawane pytania dotyczące podzielników.


1.      Czym jest podzielnik kosztów ogrzewania?

Podzielnik kosztów ogrzewania jest kompaktowym urządzeniem montowanym na grzejniku.
2 czujnikowy układ elektroniczny wewnątrz urządzeniem rejestruje temperaturę grzejnika i otoczenia w czasie. Pozwala on na wyznaczenie aktualnej temperatury w pomieszczeniu i na podstawie tych wartości nalicza jednostki. Urządzenia pozwala na gromadzenie szerokiego spektrum danych i przesyłać je drogą optyczną jak i radiową pozwalając na ich szczegółową analizę i interpretację.

2.      Jakie korzyści zastosowanie podzielników?

Zastosowanie podzielnika kosztów ogrzewania pozwala lokatorom na indywidualne rozliczenie za faktycznie zużyte ciepło w poszczególnych mieszkaniach. Ponadto zapewnia użytkownikom realny wpływ na ponoszone przez nich opłaty. Zastosowanie podzielników kosztów ogrzewania w przypadku budownictwa starego typu z tzw. pionową instalacją c.o. jest obecnie jedynym rozwiązaniem gwarantującym sprawiedliwy podział kosztów.

3.      Po co stosuje się podzielnik kosztów ogrzewania?

Głównym powodem stosowania podzielników kosztów ogrzewania jest zapewnienie lokatorom sprawiedliwego systemu rozliczania zużytego ciepła niezależnie od wielkości lokali. Urządzenia te dają możliwość rozliczenia za faktycznie zużyte ciepło niezależnie względem sąsiadów, nie zawsze racjonalnie gospodarujących ciepłem w mieszkaniu.

4.      Jak wygląda procedura rozliczenia z wykorzystaniem podzielników kosztów ogrzewania

Całkowity koszt ciepła dostarczonego do budynku (zgodnie ze wskazaniami ciepłomierza głównego) dzielony jest adekwatnie do wskazań z podzielników na poszczególne lokale. Ten system rozliczeń gwarantuje bardziej sprawiedliwy podział kosztów niż miało to miejsce w przypadku rozliczeń na podstawie kubatury czy powierzchni.

5.      Jakie są prawne uwarunkowania montażu podzielników ciepła?

Montaż podzielników kosztów ogrzewania dokonywany jest na podstawie art. 45a ust. 8 ustawy Prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 roku (z późniejszymi zmianami). Zgodnie z tą regulacją, koszty ciepła mogą być rozliczanie przy wykorzystaniu wskazań ciepłomierzy, urządzeń wskaźnikowych (którymi są właśnie podzielniki ciepła), albo na podstawie powierzchni lub kubatury lokalu.

6.      Kiedy można zamontować podzielnik kosztów ogrzewania ? Jakie warunki musi spełniać budynek i grzejnik?

Instalacja podzielników dokonywana jest w budynkach w których występuje wielopunktowy system zasilania grzejników w lokalach czyli w budynkach z pionową instalacją CO, gdzie nie możliwe jest zastosowanie osobnego ciepłomierza dla każdego z mieszkań. Grzejniki muszą posiadać głowice termostatyczne, dzięki którym możliwa jest regulacja strumienia czynnika  grzewczego.

7.      Gdzie montuje się podzielnik ciepła?

Podzielnik ciepła montowany jest na grzejniku, najczęściej w połowie jego długości i w ¾ wysokości (licząc do krawędzi dolnej), ale jego sposób i miejsce montażu w dużym stopniu uzależnione jest od rodzaju grzejnika. Bardzo ważne jest aby zastosować ten sam sposób montażu w całym węźle cieplnym.

8.      Jaka jest różnica między podzielnikiem a ciepłomierzem?

Przede wszystkim podzielnik w przeciwieństwie do ciepłomierza nie jest urządzeniem metrologicznym. Oznacza to, że energia cieplna nie może być rozliczana bezpośrednio na podstawie wskazań podzielnika. Nalicza on bowiem bezwymiarowe jednostki które są rozliczane na podstawie stworzonego algorytmu przy uwzględnieniu współczynników wyrównawczych położenia lokali w bryle budynku i regulaminu spółdzielni/wspólnoty.
Ciepłomierz na podstawie przepływu czynnika i różnicy jego temperatur wylicza w GJ i kWh jaka dokładnie energia została pobrana. Na tej podstawie można bezpośrednio dokonać rozliczenia. Z tego powodu ciepłomierze muszą posiadać aktualną cechę legalizacyjną.

9.      Jak działa podzielnik ciepła?

Podzielnik ciepła mierzy dwie temperatury: grzejnika oraz otoczenia (odpowiadają za to osobne czujniki). Im wyższa jest temperatura grzejnika oraz im dłużej jest ona rejestrowana przez podzielnik, tym większy jest udział tegoż grzejnika w całkowitym zużyciu energii cieplnej. Naliczanie jednostek ciepła przez podzielnik rozpoczyna się, gdy temperatura powierzchni grzejnika przekroczy 21ᵒC (opcjonalnie 38ᵒC  w okresie letnim) i będzie jednocześnie o 3 K wyższa od temperatury otoczenia.

10.      Jak czytać wskazania podzielnika?

Podzielnik na wyświetlaczu w odstępie dziesięciosekundowym wyświetla pętle, która wskazuje zużycie w aktualnym okresie rozliczeniowym, zużycie za poprzedni okres rozliczeniowy , wskazanie średniej temperatury otoczenia za poprzedni okres rozliczeniowy, aktualną datę, datę końca okresu rozliczeniowego oraz sumę kontrolną (podaje się je w trakcie telefonicznego odczytu razem z numerem seryjnym podzielnika). Jak wyglądają poszczególne komunikaty wyjaśniamy na ilustracji

11.      Jak podzielnik ciepła może wpłynąć na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie?

Podzielniki motywują mieszkańców do oszczędzania, mają oni realny wpływ na ilość zużytego ciepła. Opomiarowanie pomaga w kreowaniu w mieszkańcach zachowań energooszczędnych. Zamontowanie podzielnika ciepła pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie od kilkunastu do nawet 30 procent. Oczywiście ostateczna wielkość oszczędności będzie wynikała głównie z indywidualnego zużycia ciepła ale również od takich czynników jak np. metraż mieszkania czy zapis regulaminu spółdzielni.

12.      Jak wygląda procedura zdalnego odczytu podzielników?

Zdalny odczyt wskazań podzielnika kosztów ogrzewania w żaden sposób nie angażuje lokatorów mieszkania, co oznacza, że nie muszą być w domu, aby wpuścić inkasenta. Odczyt może mieć charakter walk-by, co oznacza, że pracownik administracji przechodzi się po klatce schodowej, a urządzenie odczytowe zapisuje odebrane wskazania podzielników. Odczytu można też dokonać przez Internet, co oznacza, że inkasent nie musi nawet opuszczać biura, aby uzyskać wskazania z podzielników.

13.      Czy zdalny odczyt podzielników jest bezpieczny dla życia i zdrowia ludzi?

Tak. Zdalny odczyt podzielnika ciepła nie jest szkodliwy dla istot żywych. Co potwierdzone jest deklaracją zgodności wydaną przez Certyfikowaną Jednostkę Badawczą

14.      Czym jest standard OMS dla urządzeń pomiarowych?

OMS (Open Metering System) to opracowany w Niemczech jednolity standard komunikacji między urządzeniami pomiarowymi  (wodomierzami, ciepłomierzami i podzielnikami kosztów ogrzewania), a urządzeniami służącymi do ich odczytu. Ogólnie rzecz biorąc, dzięki OMS jeden zestaw inkasencki może służyć do odczytywania wskazań liczników różnych mediów, wyprodukowanych przez różnych producentów. Więcej na ten temat znajdą Państwo pod tym linkiem.

15.      Jak optymalnie ogrzewać mieszkanie?

Aby optymalnie (czyli w taki sposób, aby było ciepło, ale jednocześnie oszczędnie) ogrzewać mieszkanie, wystarczy stosować się do kilku zasad:
  -  Uszczelnić drzwi i okna,
  -  Wietrzyć mieszkanie przez 5-10 minut przy szeroko otwartym oknie i zakręconych zaworach termostatycznych na grzejnikach,
  -  Nie zasłaniać grzejników meblami i innymi przedmiotami (kotary, zasłony okienne),
  -  Utrzymywać w mieszkaniu stałą temperaturę w przedziale 18-21 stopni Celsjusza,
  -  Unikać nadmiernego wychłodzenia i przegrzewania mieszkania.

 

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Dziękuję, rozumiem

Newsletter BMETERS

Aktualności, promocje, szkolenia i wydarzenia. Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj przydatne informacje z ostatniej chwili.
Podanie adresu e-mail oznacza
akceptację Regulaminu.

Dziękujemy! Twój adres e-mail został dodany do naszej bazy.